آشنایی با اصطلاحات وب

0-107

پروتکل

معنی لغوی پروتکل ” قرارداد ” می باشد .  از نظر علم اینترنت ، پروتکل به قوانینی گفته می شود که کامپیوترها برای ارتباط با یکدیگر مجبور به رعایت آن ها هستند . پروتکل وظیفه ی مسیردهی بسته های اطلاعاتی در شبکه را بر عهده دارد .

Web page یا صفحه وب

به مجموعه ای از تصاویر ، متون ، صدا و فیلم که بصورت یک صفحه از طریق اینترنت قابل دسترس باشد ، صفحه وب می گویند .

HTML

نوعی زبان توصیف کننده است که برای نمایش دادن صفحه های وب به کار می رود . تقریبا تمامی صفحه های وب با استفاده از HTML برای ما قابل نمایش است که مرورگر آن را دریافت و ترجمه می کند و  به ما نمایش می دهد .

Web server یا وب سرور

نرم افزاری است که بر روی کامپیوتر میزبان نصب می شود و صفحه های وب درخواستی مرورگرهای وب را برای آنها ارسال می کند .

آی‌پی معتبر (VALID IP) چیست؟

Valid IP نوعی از آی‌پی‌هاست که توسط روتر و سوییچ‌های شبکه اینترنت قابل شناسایی است و به همین منظور این آی‌پی‌ها را برای اجرای سایت‌ها به کار می‌برند. Valid IP

IP به معنی آدرس تجهیزات و ارتباطات اینترنتی و شبکه‌یی است که در این میان Valid IP نوعی از آی‌پی‌هاست که آن را برای اجرای سایت‌ها و هم‌چنین آدرس‌دهی سرورها در نظر می‌گیرند تا دسترسی‌ها در نقاط مختلف با اختلالی مواجه نشود و آدرس سرور برای تمامی سرورها قابل شناسایی باشد.

سایت‌هایی که طراحی‌ می‌شوند و درصدد بهره‌برداری قرار می‌گیرند باید دارای ولید آی‌پی باشند تا تمامی کاربران اینترنتی به‌راحتی بتوانند در اقصی نقاط دنیا به آن دسترسی داشته بیابند و از جهتی دیگر باید دارای آدرسی ثابت (استاتیک) باشند تا دچار تغییر آدرس نشوند.

آی‌پی‌های استاتیک به معنی آی‌پی ثابت است و به این معنی که کاربر در هر بار اتصال به شبکه جهانی اینترنت دارای آدرسی یکسان در اتصال است و در مقابل نیز آی‌پی‌های داینامیک موجود هستند که در هربار اتصال به اینترنت با آدرسی متفاوت به این شبکه متصل می‌شوند.

لازمه داشتن این نوع آی‌پی‌ها این است که کاربران در تقاضای خود مبنی بر خرید خطوط پرسرعت اینترنت به ISP مربوطه اعلام کنند که خواهان کدامین یک از آی‌پی‌ها هستند که البته باید گفت قیمت آی‌پی‌های داینامیک ارزان‌تر از استاتیک است.

معمولا برای ولید کردن آدرس IP باید به داخل تنظیمات مودم رفت که برای این کار در بیش‌تر موارد تنظیمات مودم با تایپ ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ در آدرس‌بار مرورگر محقق می‌شود و بعد از آن باید به بخش Bridge Mode رفت که انتخاب این گزینه موجب غیرفعال شدن نام کاربری و رمز ورود می‌شود و در ادامه باید ارتباطی جدید (New Connection) ساخت و نام کاربری و رمز ورود اتصال به اینترنت را به آن اختصاص داد و از این پس از این ارتباط بهره برد تا آی‌پی به حالت ولید تبدیل شده باشد.

POP3 چیست؟

POP3 مخفف کلمه Post Office Protocol 3 می باشد . در واقع یک موافقت نامه بین المللی دریافت و ارسال نامه های الکترونیکی می باشد.این توافق نامه توسط ISP ها پشتیبانی و مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم های پست الکترونیکی که بر مبنای این پروتکل طرح ریزی و طراحی می شوند بصورت مستقیم می توانند پذیرای نرم افزارهای مانند Outlook باشند و کاربران نیز می توانند از طریق این نرم افزار ها وارد صندوق پستی خود شوند نامه ها را بخوانند و به آنها جواب دهند.

مزیت داشتن ایمیل pop3 این است که شما می توانید ایمیل های خود را از طریق نرم افزارهای مدیریت میل دریافت نمایید . میل های خود را در سیستم خود آرشیو نمایید و  ایمیل های خود را بصورت آفلاین مطالعه نمایید . سرعت دریافت و ارسال ایمیل با این روش بسیار بیشتر از حالتی است که بصورت وب میل و مرورگر صورت می گیرد .  همچنین شما می توانید نامه های خود را با کمک ویرایشگر قوی که در نرم افزارهای مدیریت میل وجود دارد تایپ نموده ، تصویر یا هرگونه فایل بر روی سیستم خود را ضمیمه نامه کرده و تنها برای ارسال نامه به اینترنت متصل شوید که مسلما در وقت و هزینه شما در اینترنت صرفه جویی خواهد شد .

Whois چیست ؟

Whois امکانی است که به شما اجازه می دهد نام و اطلاعات تماس مالک دومین یا همان دامنه را مشاهده کنید و همچنین از آزاد بودن Domain مورد نظر جهت ثبت مطلع شوید.

خبرخوان یا RSS Feed چیست؟

خبرخوان این امکان را به شما می دهد تا بتوانید آخرین مطالب یک موضوع خاص و یا آخرین مطالب از یک سایت را در سایت خود دریافت نمایید .

بک لینک (Backlink) چیست؟

Backlink به پیوندهایی گفته می شود که وب سایت های دیگر به وب سایت شما می دهند. هر گونه لینک به صفحات شما در سایت ها و صفحات دیگر که توسط موتور های جستجو پیدا شود بک لینک است. وب سایتی که به شما لینک می دهد هر چقدر پر بازدید تر و با پیج رنک بالاتری باشد بک لینک قویتری برای شما است.

سرویس دهنده اینترنت (ISP) چیست؟

شرکت‌های سرویس ‌دهنده اینترنت (ISP) واسطه دسترسی کاربران به اینترنت هستند. این شرکت‌ها از خطوط ارتباطی پرسرعت و مناسب برای دریافت حجم بالای اطلاعات اینترنت و فرستادن داده‌های ارسالی کاربران به سرورها بهره می‌برند. ISP را می‌توان به سه نوع محلی (Local)، منطقه‌ای (Regional) و جهانی (World) تقسیم کرد.

دی اس ال ( DSL ) چیست؟

Digital Subscriber Line که می‌توان آن را خط اشتراک دیجیتال نامید، روشی برای اتصال به اینترنت با سرعت بالا و هزینه کمتر است. دی اس الی که در کشور ما استفاده می شود  Asymmetric-DSL یا ADSL یا DSL می باشد .

DSL چگونه کار می‌کند؟

کابل‌های تلفن قادر به انتقال سیگنال‌هائی با ظرفیت چندین میلیون هرتز است. ولی در روش Dial-Up تنها می‌توان از ۴KHz پهنای باند استفاده کرد که با استفاده از پیشرفته‌ترین روش‌های فشرده‌سازی، می توان حداکثر ۵۶ کیلو بایت اطلاعات را در یک ثانیه منتقل کرد.

در حقیقت DSL روشی است که با استفاده از پهنای باند آزاد اطلاعات را منتقل می‌کند.

مقایسه انواع  DSL‌ها:

Asymmetric DSL) ADSL):

این روش نامتقارن نامیده شده و دلیل آن هم تفاوت سرعت دریافت و ارسال است.

بیشتر مناسب خانه‌ها و ادارات کوچک است. و بیشتر مناسب افرادی که دانلود بیشتری دارند.

شما می توانید تا ۶.۱ مگابیت بر ثانیه دریافت و ۶۴۰ کیلوبیت بر ثانیه ارسال داشته باشید.

Consumer Digital Subscriber Line) CDSL):

یا DSL مصرف کننده نوعی دیگر از این تکنولوژی است. از ADSL سرعت کمتری دارد و توانایی دریافت تا ۱مگابیت بر ثانیه را دارد و همچینین سرعت ارسال بسیار کمتری به نسبت ADSL دارد.

High bit-rate DSL) HDSL):

سرعت دریافت و ارسال اطلاعات یکسان است.در این روش تا ۱.۵۴۴ مگابیت بر ثانیه بر روی خطوط دوبل دریافت و ۲.۰۴۸ مگابیت بر ثانیه ارسال امکان پذیر است.

ISDN DSL) ISDL):

این روش در اختیار کاربران استفاده کننده از ISDN است. ISDL در مقایسه با سایر روش‌های DSL دارای پایین ترین سرعت است. سرعت این خطوط ۱۴۴ کیلوبیت در ثانیه است.

Multirate Symmetric DSL) MSDSL) :

در این روش سرعت ارسال و دریافت اطلاعات یکسان است. نرخ سرعت انتقال اطلاعات توسط مرکز ارائه دهنده سرویس DSL ، تنظیم می‌گردد.

Rate Adaptive) RADSL):

در این روش این امکان وجود دارد که سرعت برقراری ارتباط با توجه به مسافت و کیفیت خط تغییر کند.

Symmetric DSL) SDLS):

DLS با خطوط متقارن است. سرعت ارسال و دریافت یکسان است و بر خلاف HDSL فقط به یک خط نیاز خواهد بود.

UDSL:

در حقیقت همان HDSL است ولی با خطوطی یکطرفه. این نوع از DSL توسط شرکت‌های اروپایی پیشنهاد شد.

Very high bit-rate) VDSL):

این روش نامتقارن است و در مسافت های کوتاه بهمراه خطوط مسی تلفن استفاده می‌گردد.

Voice-over DSL)VoDSL):

یک نوع خاص از IP تلفنی است . در این روش چند خط ترکیب و به یک خط تلفن تبدیل تبدیل می شوند.

منبع:  مدرسه مجازی ایرانیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *