بایوس و نحوه استفاده از آن

0-7

بایوس چیست؟

بایوس (BIOS) مخفف «Basic Input/Output System» است و اولین بخش نرم افزاریست که با روشن شدن کامپیوتر اجرا می شود. بایوس در قسمت ویژه ای از مادربورد ذخیره می شود و این بدان معناست که بایوس حتی قبل از این که سایر بخش های سخت افزاری شامل هارد درایو شناخته شوند، اجرا می شود. اگر فرآیند روشن شدن کامپیوتر را یک سمفونی در نظر بگیریم، بایوس نقش مجری این سمفونی را خواهد داشت که اطمینان حاصل می کند همه بخش های سخت افزاری متصل، قابل استفاده اند و می تواند تست های تشخیصی برای عیب یابی مسائل سخت افزاری مشخص، اجرا کند. زمانی که همه چیز درست به نظر می رسد؛ بایوس، بارگذاری سیستم عامل را آغاز می کند.

0-1

در اکثر بایوس ها می توان ترتیب بوت را از نو تغییر داد. این ترتیب، نحوه قرارگیری دستگاه هایی را تعیین می کند که بایوس هنگام جستجو سیستم عامل، آن ها را بررسی می کند. با ایجاد تغییر در این ترتیب می توانید سیستم خود را از دستگاه دیگری غیر از هارد درایو معمول بوت کنید. برای مثال USB Stick های قابل بوت.

دسترسی به بایوس آسان است اما کمی هم پر دردسر به نظر می رسد. از آن جا که بایوس اولین چیزی است که اجرا می شود، مجبورید کامپیوتر خود را ریستارت کنید سپس چند بار کلیدهای فوری (Hotkey) مناسب بایوس برای سیستم خود را فشار دهید که می بایست در دفترچه راهنمای کاربر گفته شده باشد.

چنانچه نتوانستید هات کی ها را پیدا کنید؛ معمول ترین کلیدهای ورودی بایوس F1، F2، F10 و DEL می باشد. هر چند، این کلیدها بستگی به سازنده و مدل کامپیوتر شما دارد پس باید برای یافتن کلید درست، کمی آزمون و خطا کنید.

تفاوت BIOS و UEFI در چیست؟

یوفی «UEFI» را که مخفف «Unified Extensible Firmware Interface» است، می توان جانشین فریمور بایوس دانست که به عنوان حد فاصل، بین بخش های سخت افزاری و سیستم عامل انجام وظیفه می کند. علی رغم این که یوفی قرار بود جایگزین بایوس باشد اما اکثر پیکربندی های یوفی از Legacy BIOS پشتیبانی می کنند.

برجسته ترین تفاوت بین یوفی و بایوس در نمایش گرافیکی آن دو می باشد. در صورتی که پیاده سازی بایوس های مدرن، هنوز هم به نمایش نوشته محور ASCII وابسته است، یوفی از گرافیک پیشرفته تری بهره می برد که بسیار چشم نوازتر و  استفاده از آن راحت تر است؛ همچنین، می توانید در یوفی از موس و کیبورد نیز استفاده کنید.

0-2

دیگر ویژگی ها شامل ابزارهای پیشرفته برای تشخیص عیب و تعمیر، تغییر آرایش بوت ها با جزئیات بیشتر، بوت سریع تر و افزایش امنیت بوت می باشد. ویژگی بوت امن یا «The Secure Boot» از اجرا شدن کدهای مخرب در زمانی که یوفی آلوده شده باشد، جلوگیری می کند.

برای اینکه این داستان طولانی را کوتاه کنیم، یوفی را به عنوان نسخه جدید و بهبودیافته بایوس به حساب آورید. تاریخ یوفی با عرضه ویندوز۸ شروع شد و کامپیوترهایی که با ویندوز از پیش نصب شده عرضه می شوند، به جای بایوس از یوفی استفاده می کنند.

۵ راهنمایی در هنگام استفاده از بایوس

0-3

نسخه بایوس خود را بیابید

راهکارهای متعددی برای پیدا کردن نسخه بایوس وجود دارد اما برخی از روش ها پیچیده تر از دیگر راه ها هستند. روشی که ما ترجیح می دهیم باز کردن پنجره RUN بوسیله (Windows Key + R) و تایپ کردن msinfo32 است. با این کار شما اطلاعات سیستم خود را مشاهده می کنید.

در System Summary لیست را اسکرول کنید تا به BIOS Version/Date برسید تا آنچه را که می خواستید پیدا کنید. هم چنین از نسخه SMBIOS و اینکه از یوفی استفاده می کنید یا بایوس، مطلع خواهید شد. دانستن نسخه بایوس از این جهت مهم است که…

بروز رسانی بایوس

گاه گداری سازندگان بروزرسانی هایی برای فریمور بایوس عرضه می کنند که برخی باگ ها را رفع کرده و کارایی را بهبود می بخشد وحتی ویژگی های جدید به آن اضافه میکند. نسخه خود را با آخرین نسخه سازنده (که می بایست در سایت سازنده موجود باشد) مقایسه کنید و در صورت نیاز بایوس خود را ارتقا دهید.

0-4

مهم: هر زمان که بایوس خود را بروز یا فلش می کنید، حتما از دستورالعمل سازنده بدون هیچ انحرافی پیروی کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، هیچ مسئله ای پیش نخواهد آمد اما تنها یک اشتباه میتواند سیستمتان را از غیر قابل استفاده کند. پس مراقب باشید!

قرار دادن پسوردهای سخت افزاری

اگر امنیت یکی از دغدغه های مهم شما می باشد (که باید این گونه هم باشد )، پس برای محافظت از بایوس پسورد قرار دهید. این امکان دسترسی دیگران به تنظیمات بایوس بدون اطلاع شما را به صفر می رساند.

همچنین می توانید از طریق بایوس بر روی هارد درایو ها هم پسورد بگذارید، اما یک نکته را در نظر داشته باشید: هیچ راه آسانی برای بازیابی، ریست یا حذف کردن پسوردی که از این طریق قرار داده شده باشد وجود ندارد. پس تنها وقتی که مطمئن هستید به گذاشتن پسورد اقدام کنید.

0-5

ویژگی های مدیریت انرژی

اکثر بایوس های امروزی دو یا چند مشخصه دارند که با مدیریت انرژی سروکار دارد که مشخصا از طریق CPU scaling صورت می گیرد. اصطلاحات با توجه به شرکت سازنده ممکن است متفاوت باشد اما می بایست چیزی مثل «CPU Frequency Scaling» یا «Demand-Based Scaling» خوانده شود.

فارغ از این که چه نام دارد، این ویژگی سرعت CPU را بر مبنای مقدار پردازشی که باید صورت گیرد؛ تغییر می دهد. برای مثال وقتی بازی می کنید، CPU صد درصد توان خود را به کار می گیرد و وقتی کامپیوتر بدون استفاده است این مقدار طبیعتا کاهش می یابد. روش خوبی برای صرفه جویی در مصرف انرژی مخصوصا برای لپ تاپ ها می باشد. هر چند اگر قصد اورکلاک کردن CPU خود را دارید، ممکن است بخواهید از این ویژگی صرف نظر کنید چون نتایج نامطلوبی به دنبال دارد.

0-6

بازگشت به تنظیمات کارخانه

حتی اگر بدترین انفاق ها هم رخ دهند، همواره می توانید بایوس خود را به حالت پیش فرض برگردانید که «Reset To Default» یا«Reset To Factory» یا چیزی شبیه به این عبارات خوانده می شود. در هر صورت این امکان سر راست و واضح بوده و ممکن نیست آن را پیدا نکنید.

منبع: آی تی ویکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *