مرورگر اج Edge ؛ بررسی ویژگی های مرورگر پیش فرض ویندوز 10

edge

edge

 

مایکروسافت با عرضه ویندوز ۱۰، از مرورگر سریع، امن و ظریف مایکروسافت Edge که جایگزین اینترنت اکسپلورر به عنوان مرورگر پیش فرض شده است، پرده برداشت. اینترنت اکسپلورر بین کاربران به مرورگری نا امن، نا سازگار با سایت های مختلف و کرش کننده معروف است و به خاطر همین عوامل قافیه را به مرورگر های با کیفیت تری همچون گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس باخت. Edge نشان از تلاش مایکروسافت برای رقابت در حوزه مرورگر های وب است.

با اینکه اینترنت اکسپلورر از عرصه مرورگر ها هنوز خارج نشده است (نسخه ۱۱ آن همراه با ویندوز ۱۰ می آید) با اینحال به نظر می رسد که خاطرات آن با آمدن Edge دفن خواهند شد.

بگذارید کمی درون Edge را بررسی کنیم:

سرعت

Edge بسیار سریع است. مایکروسافت بیان کرده است که این مرورگر در چندین آزمایش جاوا اسکریپت توانسته است که گوگل کروم را شکست دهد. Edge از نظر ظاهری نیز بسیار ساده است، اینترنت اکسپلورر دارای آپشن های زیادی بود که کنار پنجره را اشغال می کردند اما بر خلاف آن Edge، تعداد کمی از این آپشن ها را دارد، به همین خاطر اگر به دنبال ویژگی خاصی هستید که در صفحه نمی بینید، باید روی آیکون موجود در بالا سمت راست کلیک کنید. از آنجا خواهید توانست دانلود ها و تنظیمات را مشاهده کنید، قسمتی از این تنظیمات به خاطر ساده نگهداشتن مرورگر مخفی شده اند. با اینحال قسمتی از تنظیمات در تولبار اصلی نیز موجود هستند.

E-reader

با کلیک کردن بر روی آیکون کتابِ باز در آدرس بار، «حالت خواندن» را در Edge فعال خواهید کرد. این قابلیت بنر های کناری و تبلیغات را حذف می کند و تنها متن را باقی می گذارد. این قابلیت باعث می شود که خواندن صفحات وب مانند خواندن روزنامه باشد به طوری که بیشتر متن و تعداد کمی تصویر موجود باشد.

 

 

ec380285-b2f1-45d1-8a5b-4fda2175a7ec_7-482x2562

اگر این قابلیت شوق خواندن متن در وب را در شما ایجاد کرده است، خبر خوبی است چون مرورگر Edge دارای سیستم بوکمارک خوبی نیز می باشد. با انتخاب آیکون ستاره و آیکون لیست خواندنی ها خواهید توانست تا تصاویر را به لیست خود اضافه کنید.

رد خود را بگذارید

در صورتی که ویژگی بوکمارک شما را راضی نمی کند، باید بگوییم که Edge اولین مرورگری است که به شما اجازه می دهد تا در بالای صفحات وب چیزی بنویسید. با کلیک کردن بر روی آیکون خودکار و کاغذ، یک تولبار بنفش پدید خواهد آمد و توسط آن می توانید به هایلایت، نوشتن متن و کشیدن تصویر بپردازید. پس از آنکه کارتان تمام شد، می توانید اثر هنری خود را به اشتراک بگذارید یا به عنوان یک تصویر ذخیره کنید. این قابلیت برای دارندگان تبلت سرفیس و خودکار سرفیس به خوبی عمل می کند.

سلام کورتانا

مایکروسافت در ویندوز ۱۰، دستیار شخصی کورتانا را نیز عرضه کرده است. مرورگر Edge و کورتانا به خوبی در کنار هم کار می کنند. در صفحات وب خاص، آیکون دایره ای کورتانا ظاهر خواهد شد تا کاری مفید را عرضه کند. به عنوان مثال اگر به سایت یک رستوران بروید، آنگاه کورتانا مواردی همچون آدرس، ساعت ها و حتی بررسی های موجود در سرویس Yelp را عرضه می کند. این قابلیت فوق العاده است اما به خاطر نا بالغی هر دو برنامه، حضور کورتانا بسیار کم است. با اینحال کورتانا همیشه حاضر است تا وقتی که شما بر روی یک کلمه یا عبارت کلیک راست می کنید به شما اطلاعات مرتبط را پیشنهاد دهد.

ادغام برنامه های مختلف توسط مایکروسافت در ویندوز ۱۰ به ما در مورد آینده این اکوسیستم سرنخ هایی می دهد. به یاد داشته باشید که مرورگر Edge تازه وارد است و امیدواریم به زودی افزونه های آن عرضه شوند تا این مرورگر مجهز تر شود. اما یک چیز مشخص است: هیچکس دلش برای اینترنت اکسپلورر تنگ نخواهد شد.

 

منبع: سایت وایرد.آی آر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *